BLOG

Síla myšlenky

Jak to správně pojmout? Je to jen na tobě. Můj záměr se sadou je, že si na kartičku napíšu slovo, nad kterým bych se chtěla zamyslet, uvědomit si třeba, za co jsem ve svém životě vděčná. Píšu si i citáty, které pro mě mají význam, třeba „Znovu můžeš začít každé ráno.“ Jak jednoduché, že? Ačkoliv ve skutečnosti to vlastně tak jednoduché není.

Pamatuj ale, že napsat na papír nějaká slova, je snadné. Důležitější je, jak s nimi naložíš, co změníš. Tahle sada ti má pomoct s vlastním rozvojem. Má ti pomoct udělat ze sebe ještě lepší já, než jsi teď.

Jak to udělat? Začni u sebe! Změň, co ti vadí, zlepši, co jde. Uvidíš, že výsledek se ukáže i ve tvém okolí. Není to snadná cesta. Stanovit si cíl, přejít přes všechny překážky a k cíli dojít, ne ho změnit, nemůže být procházka růžovým sadem.

„Sdílená radost je dvojnásobná radost.“ Souhlasíš? Pak jsi správně pochopil/a, co sis právě přečetl/a. Už víš, o čem tenhle projekt je, víš, že zakoupením můžeš pomoci. Znáš možnosti, jak sadu pojmout a znáš cestu, kterou se vydat k lepšímu „já“.

Životní restart

Ne nadarmo se říká, že aby byl člověk šťastný a úspěšný, musí mít v symbióze svůj osobní a profesní život. Zajímavé je, že když se jedna složka porouchá, tak druhá rychle ovládne a zastoupí její místo. To pak vidíme workoholiky bez obyčejných lidských radostí, nebo naopak potkáváme bohémy v komunitách sobě podobných jedinců, kterým svět nerozumí, ale jim to nevadí, protože mají sami sebe. Ve chvíli, kdy se však dostane na nulu osobní i profesní život zároveň, je načase pomyslet na svůj životní restart. Slabší jedinci s pomocí odborníků (a není to žádná ostuda!), ti silnější najdou způsob (poté, co se přestanou litovat a alibisticky hledat viny jinde), jak se odrazí ode dna a opět najdou své úspěšné a šťastné místo ve společnosti. Všichni při svém restartu však potřebují motivaci.
 
Nikdo není ochoten změnit svůj život, pokud by neměl vyhlídky na něco lepšího. Stačí být nespokojen s tím, co zrovna mám, a vidět možnost další cesty k cíli. K úspěchu. Přesně v tomto bodě jsem se ocitla, když jsem si uvědomila, že každý můj příchod do práce doprovázel stres. Žádná vidina profesního růstu. Kolektiv, který bych si domů na večírek rozhodně nepozvala. Rozčilovala mě nesmyslnost některých aktivit, které by se daly dělat lépe, efektivněji, ale chybí vůle vedení i spolupracovníků.
 
Změna. Životní restart. Ve stejnou dobu jsem dostala od dcery dárek v podobě motivačního deníku. Luxusní ručně dělanou dřevěnou vazbu doplňovaly listy kvalitního papíru s texty a obrázky. Proběhlo mi hlavou, že je to krásná blbost a deník našel své čestné místo na mém pracovním stole jako doplněk, který tam bude ležet, dokud z něj nesetřu jednou prach a neuklidím do šuplíku na dalších několik let. Je to přece dárek od mé dcery. Nicméně večer, když jsem přemítala, co se svým nepodařeným životem dál, vzala jsem deník do ruky a začala v něm listovat. Najednou se přede mnou otevřel plán na lepší život, na úspěch. Začala jsem jednotlivá políčka v deníku vyplňovat jako test. Nejprve jsem si vepsala, co mě štve a co chci změnit a pak jsem začala do jednotlivých obrázků vepisovat plán, jak to udělám. Stanovila jsem si malé drobné cíle na každý den, na každý měsíc, až jsem najednou viděla sama sebe za rok. Věděla jsem, kde chci být a co chci dělat. Zapisovala jsem si i maličkosti jako jsou telefonní čísla a jména lidí, kterým zítra zavolám. Mnohdy jsem si připadala jako malé dítě, které si vybarvuje omalovánku, neboť jsem svým úkolům začala dávat barvy a dokonce jsem si předem natištěný obrázek stromu vybarvovala lístek po lístku každý den podle toho, jak jsem byla se splněním úkolu spokojena. Tomu deníku jsem doslova propadla.
 
Některé motivační úkoly mě rozesmály. Na jedné stránce byly namalovány ukazatele směru jako na silnici a já jsem si určila směr, kterým půjdu k cíli. Ale vždy jsem si mohla vybrat ze dvou směrů. Jeden byl krok vpřed a druhý krok zpět. Krok zpět jsem vnímala jako něco nežádoucího a hned první políčko na ukazateli tohoto směru jsem nadepsala „ do prdele“. Papír totiž snese vulgarismy. A pokud si neurčím cestu dopředu, tak ta zpětná mě přivede někam, kde být nechci. Tedy v prdeli.
 
Světe div se a ono všechno fungovalo! Takové poznání sebe sama jsem ještě nikdy nezažila! Uvědomila jsem si, co mě pozitivně nabíjí energií, co mě naopak doslova vyšťavuje, co mi dělá radost, jaké dobré skutky se mi podařily a čeho se potřebuji zbavit. Ať to jsou věci, lidé, činnosti či obyčejné zlozvyky. Ale hlavně! Stala se ze mě úspěšná podnikatelka. Z té věčně vystresované osoby s nedoceněnou číslicí na výplatní pásce byla náhle sebevědomá (leč pokorná a vděčná) žena. A teď si uvědomuji, že nebýt toho motivačního deníku, stále bych tápala na místě a nevěděla bych, co chci.
 
Rok uplynul, deník je zcela popsán, vybarven a mně začalo chybět pokračování. Mohu se přece rozvíjet dál, zlepšit sebe i své podnikatelské aktivity a jak to bez deníku dokážu? Začala jsem hledat na webu výrobce deníku. Našla jsem stránku www.motivacnidarky.cz, kde lze za drobný poplatek obsah deníku zakoupit. Vyjmula jsem tedy z dřevěných složek svůj nejdůležitější první rok a vložila do kroužkové vazby stránky na rok následující. A už zase plánuju směrovky kupředu. 
 
Kateřina Tomanová
 
Jak mě plánování posunulo zase o kousek dál

Když jsem začala s podnikáním, myslela jsem, že žádné plánování nepotřebuji. K čemu? Všechno mám v hlavě a vím, co dělám.

Velký omyl. Jeden z největších v mém podnikání.

Časem jsem přišla na to, že když si každé ráno naplánuji svůj den, pracuje se mi mnohem lépe. Nemusím denní úkoly držet v hlavě, ale mám je pěkně sepsané.

 

Nejlepší nástroj pro plánování?

Ze začátku jsem zkoušela různé aplikace a programy. U žádného jsem ale nevydržela. Nebavily mě.

Zato mě ale začalo bavit psát si úkoly na papír. Časem jsem si také vyhradila různé barvy a různá označení. Například růžový vykřičník znamenal, že úkol musím ten den určitě udělat. Žlutý kroužek značil, že jsem se k úkolu buď nedostala, nebo ho nestihla a přesouvám ho tudíž na druhý den. A zeleně přeškrtnutá poznámka byla radost největší – splněný úkol.

Na tento způsob jsem si krásně zvykla. Mělo to však jednu nevýhodu. Spoustu popsaných a počmáraných papírů bez ladu a skladu. Každý posloužil na ten jeden den, maximálně dva. A pak letěly do koše.

Což o to, pro ten daný účel, kterým je naplánování si jednoho konkrétního dne, to stačilo. Ale mně to stačit přestávalo. Když jsem chtěla dohledat něco zpětně, našla jsem jen velký chaos.

Pak se mi ale dostal do ruky motivační deník. Už na pohled je strašně krásný. Tak krásný, že se mi ani nechtělo do něj začít něco psát. Pak jsem se ale osmělila a… Nemohla jsem přestat.

Barevný týden

Díky listům pro plánování týdne jsem se přiměla posunout se dál než jen k jednodenním plánům. Ne, že bych hned uměla naplánovat celý týden na 100 %. Ale nemusela jsem to už všechno házet na jeden papír do jednoho dne a pak přesouvat.

Díky krásné tabulce jsem navíc nemusela držet řádky, ale psát si plán tak, aby mi na sebe logicky navazoval i v dalších dnech.

U svých barviček jsem zůstala, ale! Teď, když jsem kvůli zavřeným školám s dětmi doma, půjčila jsem si místo svých zvýrazňovačů  jejich pastelky a… A vyřádila jsem se. Růžový vykřičník zůstal. Ale hotové úkoly už teď neškrtám, ale políčka s nimi zeleně vybarvuji. Úkoly, které přesouvám nebo dodělávám, vybarvuji žlutě. A když vím, že mám volno nebo nějakou rodinnou akci, můžu si do políček něco nakreslit.

S takovým plánem se mi hned lépe pracuje. Mnohem raději se do něj dívám a mám větší snahu, aby všechna políčka byla „zelená“.

A splnění prvního úkolu motivuje do práce po zbytek dne.

Týdenní progres jasně a zřetelně

Další listy, které mě zaujaly, jsou Můj týden. Tady už to není „jen“ o plánování, ale musela jsem se nad nimi pořádně zamyslet.

Jaké jsou priority mého týdne? Jaké úkoly mi pomůžou jich dosáhnout a jaké mám k tomu všemu nápady?

A samozřejmě, aby to fungovalo, na konci týdne je třeba si udělat shrnutí.

Díky těmto listům jsem konečně prezentaci svého podnikání posunula o nějakou tu úroveň výš. Do té doby jsem jen „věděla“, že je třeba to udělat. Ale pořád to tak nějak „mohlo počkat“. Až ve chvíli, kdy jsem to tzv. hodila na papír a dala úkolu přesný termín, najednou to šlo skoro samo.

Až díky těmto listům mi došlo, jak je plánování důležité a jak ho dělat správně!

A navíc mi shrnutí týdne připomnělo i to, že svět se netočí jen kolem práce, ale že bych měla také víc myslet na sebe a své děti.

Nejkrásnější dárek pro mé podnikání

Motivační deník mi opravdu učaroval. Seznamuji se s každým jeho listem a poznávám ho stále znovu a lépe. Je opravdu vymazlený a v krásných jemným barvách.

Navíc se mi líbí, že si časem sama přijdu na to, jaké listy mi vyhovují a můžu je průběžně doplňovat. Což taky trochu pomohlo odbourat ten pocit „výčitek“, že do něčeho tak hezkého čmárám ty svoje poznámky, kytičky a motýlky.

Hrozně ráda ho beru do ruky, otevírám a zavírám, listuji v něm. Stal se nedílnou součástí mého podnikání.

REFERENCE - Motivační deník, pocity, poznatky, zkušenosti

RNDr. Petr Zajíček, fotograf, spisovatel, odborný pracovník Správy jeskyní ČR.

 

Dostal jsem do rukou motivační deník, který na stránkách pošli RADOST figuruje pod označením: „Tvůj originál na míru“.

Již při prvním kontaktu s tímto nádherným ručním výrobkem lze pocítit harmonii, souznění s přírodou, lidské teplo. Barevné odstíny hnědé a béžové, které na výrobku převažují, působí příjemně a klidně. Je zřejmé, že deník byl vyroben s radostí a s láskou k bližnímu. Hlavním posláním těchto motivačních dárků je pomoci a pomáhat druhým. A to především lidem, kteří hledají sami sebe, kteří hledají správnou cestu životem, kteří nevědí jak řešit složité životní situace, kteří jsou na rozcestí, kteří si potřebují urovnat myšlenky a priority. Deník ale jistě mohou využít i lidé s nadhledem, lidé, kteří mají vyřešenou minulost, přítomnost i budoucnost, lidé duševně silní a úspěšní. Koncepce motivačního deníku je řešena tak, že každý člověk si v něm najde místo, jehož využití jej zcela jistě posune vpřed.

Deník je rozdělen do 3 částí, které lze charakterizovat jako poznámkovou, plánovací a motivačně poznávací.

Úvodní citát poznámkové části navádí člověka k tomu, aby do nich zapisoval vše, co uzná za vhodné. Myšlenky, poznatky, nápady, střípky, podněty… Osobně považuji pro každého člověka za velmi přínosné tyto věci zaznamenávat. Jednak se k nim může vracet, mohou jej inspirovat, mohou být vodítkem ke štěstí i úspěchu a může je předávat druhým.

Plánovací část obsahuje kalendář bez čísel a měsíců, jsou zde pouze dny v týdnu. Poznámky tedy do něj člověk může začít vkládat ihned, bez odkladu. V této části deníku, jsou dále nevyplněné motivační tabule, kam si člověk může napsat plán jakéhokoliv časového rozsahu, a další tabulky pro vyznačení konkrétních cílů. Na konci si lze do dalších tabulek poznamenat vyhodnocení svých úkolů, plánů, co se mu podařilo a co nikoliv. Deník touto částí pomáhá smysluplně setřídit plány a úkoly. Ze své zkušenosti vím jaké to je, když se v soukromí a v práci zároveň nahrne neúnosné množství věcí a starostí, které je nutno řešit a udělat. Musí se vyhodnotit, co je důležitější, co je neodkladné a co je časově náročné. A plánování v motivačním deníku podobné situace rozhodně usnadní.

Část motivačně poznávací obsahuje citáty, obrázky a tabulky určené k postupnému doplňování. Tato část směřuje člověka k tomu, aby si uvědomil mimořádnou hodnotu sama sebe, mimořádnou hodnotu života, ať je v jakékoliv fázi. Pomáhá mu v rozhodování, orientaci ve složitých situacích a nabádá k pomoci druhým. Při podrobném využití této části se člověk hluboce zamýšlí sám nad sebou, hodnotí svůj dosavadní život, uvědomí si, co by bylo dobré zlepšit, jak dále smysluplně využít své schopnosti. V myšlenkách tak může nastínit i svoji budoucnost. Tato třetí část skýtá pomoc a sílu hlavně lidem, kteří se trápí, tápou, nevědí, bojují, stagnují, trpí, váhají, jsou uzavřeni sami v sobě.

Jsem člověk optimistické povahy, snažím se věci řešit s nadhledem, správně hodnotit priority, raduji se z každé maličkosti. Snad by se dalo konstatovat, že motivační deník vlastně nepotřebuji. Přesto jsem zjistil, že mi pomáhá. Pochopením jeho smyslu a správným používáním se mi mnohem lépe třídí myšlenky. Jakákoliv část deníku mě inspiruje k novým věcem a nápadům Vede mě k tomu, abych se více zamyslel sám nad sebou a správně vyhodnotil své skutky. Ještě více si vážím života a cítím potřebu více pomáhat druhým. Například tím, že myšlenky z deníku budu předávat lidem, kteří jsou v nesnázích. Někdy je opravdu těžké člověku, který trpí nebo s něčím bojuje, v dobré víře pomoci a poradit mu. Tito lidé jsou často uzavřeni do sebe a blok v jejich mysli neumožní pomoc přijmout. V tomto případě může podat pomocnou ruku právě motivační deník. Už první věta v něm napsaná má hluboký smysl: „Právě v rukou držíš deník, který Ti pomůže posunout se v životě o kus dál.“ A skutečně pomůže, jak jsem sám na sobě zjistil…

 

Deník je vyfocen na originálním rukopisném textu na pergamenu z 18. století

Deník jako módní doplněk

Přestože jde technika neustále dopředu a většinu věcí si už můžete zaznamenávat do vašeho telefonu či počítače, mnoho lidí se vrací ke starému dobrému papíru a tužce. Motivační deníky, diáře, nebo zápasníky neztrácejí své kouzlo a stávají se módním doplňkem. Jaké jsou výhody těchto držitelů vzpomínek a organizačních pomocníků?

Deníky se dostávají opět do módy a na trhu je nespočet možností, jak si takový deník vybrat. Většina obchodníků se snaží, aby deník byl vyroben na mírů zákazníkovi. Můžete si vybrat obsah deníku. Jestli chcete pouhý diář, nebo listy s vaší cestou, listy vděčnosti nebo úspěchů záleží jen čistě na vás. Důležité ale je, aby vám deník dělal radost a přinášel motivaci a potěšení.

Výhody motivačních deníků

Rozhodli jsme se shrnout pro vás tu nejdůležitější podstatu motivačních deníků, ať si každý najde ten svůj důvod, proč si deník vést.

Kreativita a relaxace

Je obecně známo, že kreativita je lékem pro lidskou duši. Ať už si zapisujete, jaký jste měli den, plánujete podnikatelský plán, tvoříte poezii, nebo kreslíte, kreativita je to, co uklidňuje lidskou mysl, pomáhá vyjádřit sama sebe, odbourává stres a frustraci, utříďuje myšlenky a především vytváří jedinečné osobní dílo. Pastelky, slova, obrázky to všechno můžete do motivačních deníků vkládat.

Vše na jednom místě

I když i v notebooku nebo v mobilu můžete dát vše na jedno místo, pro většinu lidí je takřka nemožné si vzhled utvořit podle sebe. Proto pokud využíváte tento deník, máte všechno pohromadě. Můžete si do diáře psát úkoly a jejich deadliny, vypíchnout vaše úspěchy a vytvořit stránky krásných vzpomínek, které vám ukáží světlo, když se vše zdá ztracené. Součástí také může být seznam vánočních dárků. Že máte v plánu dát bráchovi mikinu s potiskem a vašemu partnerovi třeba nové hodinky, v žádném případě nezapomenete, pokud si tyto nápady zapíšete.

Úložiště informací

Moderní technologie sice poskytuje nekonečné množství úložného prostoru, ale né vždy se ty informace zpětně dobře dohledávají. Představte si, že za 3 roky budete chtít vědět, jaké jste měli cíle k dnešnímu datu, budete chtít zhodnotit, úspěchy a neúspěchy, budete hledat určitou vzpomínku, nebo se jen budete chtít podívat, jaké jste v té době měli písmo.

 

Pokud si tyto deníky budete poctivě ukládat, stačí sáhnout do police a vše máte přehledně po ruce. Hledat v deníku to, co potřebujete nebude problém, protože jste ho přece vytvářeli vy a jen vy se vyznáte ve svém pořádku či chaosu.

Módní doplněk

Jistě už jste se někdy setkali s člověkem, který vlastnil nějaký motivační diář a napadlo vás: “páni, ten je ale stylový, taky bych chtěl/a takový diář.” Díky rozšířenosti trhu s tímto zbožím je velice jednoduché utvořit si diář podle vlastního vkusu.

 

Pokud máte rádi eleganci a dobrý dojem je pro vás důležitý, jistě oceníte například kožené či dřevěné diáře. Tento styl je opravdu vkusným doplňkem, který vám v kanceláři i mimo ni budou všichni závidět. A jestliže máte spíše výstřední vkus určitě se vám zalíbí možnosti nejrůznějších barev nebo dokonce vašich osobních fotek na deníku.

Motivace

A to nejdůležitější nakonec. Co by to bylo za motivační deník bez motivace. Každý zaznamenaný cíl, úspěch i neúspěch člověku přináší obrovskou motivaci. Samozřejmě jsou tu i špatné motivace, které vychází z povinností, jako jsou pracovní nebo školní úkoly a motivace vychází ze strachu špatných následků (špatná známka, postih od nařízeného).  Nejsilnější motivace je k těm činnostem, které děláte pro sebe a chcete sami sobě dokázat, že na to máte!

Rada na závěr

V samém závěru jsme si dovolili vám dát užitečnou rada a je jen na vás, jak s ní naložíte.

 

Zapisujte si své myšlenky, pocity, touhy ale i starosti. Nejde ani tak o to, jestli si to někdy přečtete, ale důležitou podstatou je to, že vám to pomůže utřídit si myšlenky a vyrovnat se s vaším trápením. Možná vám to pomůže přehodnotit situaci a podívat se na daný problém z jiného úhlu pohledu. Třeba se pro vás stane tužka a papír tím nejlepším a nejlevnějším psychologem.

Víte, proč je důležité umět si nastavovat cíle?

Čeká vás spousta práce, máte splnit několik úkolů, ale místo toho úspěšně prokrastinujete? Nebo jste znudění a otrávení ze svého života, chcete něco změnit, ale nevíte jak? Důležité je si uvědomit, že motivace je náš hnací pohon. Pokud nemá člověk motivaci, tím spíš nebude nic dělat. Samozřejmě, motivace může být někdy i negativní. To ale neznamená, že není důležitá. Každý z nás občas potřebuje “nakopnout”. Právě proto, je důležité stanovovat si cíle. V tom vám může pomoct tzv. motivační diář, který poslouží i jako opravdu originální dárek.

Snímek obrazovky 2021-01-28 v 20.01.31

 

Co je to vlastně cíl?

Jestliže si nedokážete pod pojmem “cíl” představit nic konkrétního, nevadí. Trochu si můžete pomoct takhle.

Cíl může být opravdu cokoliv, čeho chcete dosáhnout, co chcete splnit. Může to být seznam úkolů do práce. Může to být seznam toho, co musíte stihnout během vánočních příprav a nebo to může být to, že chcete dostudovat a získat titul, najít dobrou práci, založit rodinu. Cíle můžou být opravdu velice různorodé a záleží jen na člověku, čeho chce dosáhnout.

Jaké jsou cíle:

  • Krátkodobé cíle: Jsou to takové cíle, které si stanovujeme zpravidla na krátkou dobu (třeba na následující den) - např. seznam domácích prací.
  • Střednědobé cíle: To už jsou takové cíle, které vyžadují komplexnější plánování (na týden, měsíc, rok) - např. seznam pracovních úkolů, vánoční přípravy.
  • Dlouhodobé cíle: Tyto cíle si stanovujeme na větší časový horizont (na několik let) - např. získání titulu, založení rodiny.

Jak si správně stanovit cíl?

Je také podstatné, abyste věděli, jak si cíl správně nastavit. V tomto ohledu vám mohou pomoct otázky jako: “Kde chci být za 5-10 let?” nebo “Co chci, aby po mně v životě zůstalo?”

Někomu z vás může být příjemnější představit si, že už jste daný úkol splnili a zpětně si říct, co vše jste museli udělat proto, abyste byli tam, kde si představujete.
Když už máte stanovený cíl, určete si deadliny. Jakmile uvidíte, že vás tlačí čas, do úkolu se tím spíš dáte.

Motivace

Ať už si stanovíte jakýkoliv cíl, vždy byste k němu měli najít nějakou motivaci. Největší motivace, kterou můžete získat je, když si cíl stanovíte sami. Protože jste si daný úkol zadali sami, dělali jste to kvůli nějakému výsledku. A právě proto je motivace největší a bývá nejvíce pozitivní.

Jak již bylo řečeno, motivace může být i negativní. Ta bývá zpravidla u pracovních nebo školních úkolů. Víte, že pokud je nesplníte, přijdou nějaké následky nebo trest.

 

V poslední době se hodně lidem osvědčilo nějak si motivaci zrealizovat/zhmotnit. K tomu skvěle poslouží motivační deník. Můžete zde zapsat všechny myšlenky, které vám projdou hlavou. Někomu poslouží jako taková terapie. A především se můžete zpětně ohléhnout za tím, co se vám povedlo, a na čem je třeba ještě zapracovat.

Co by měl obsahovat motivační deník

Základem je, vybrat si ideální deník, který se vám bude líbit a budete ho rádi otevírat. Můžete vybrat čistý deník, který budete sami dotvářet barevnými fixkami, samolepkami nebo obrázky.
Nebo ještě lepší může být zvolit si takový, který je již trošku předem nadefinovaný. Může obsahovat plánovací kalendář, listy vděčnosti nebo vaší cestu. Tyto diáře si obvykle můžete sami sestavit, říct si, co za stránky v nich chcete. Pak už stačí jen vyplňovat. Co bych ještě osobně doporučila je, používat hodně barev a obrázků. Je obecně známo, že lidská paměť si mnohem lépe pamatuje obrázky a barvy než nudný text. Proto to ozvláštněte, ať vám dané cíle uvíznou v paměti.

Zdraví

Jak se říká: “Ve zdravém těle, zdravý duch.” Právě proto je důležité o své tělo pečovat. Začněte s tím, že si sepíšete cíle. Jestli to bude shodit pár kilo, jíst zdravěji a nebo se dostat do kondice, to už je jen na vás. Podstatné je, abyste měli nějaký cíl a věděli, proč to děláte.
Je dobré si zde napsat třeba i pár tipů na jídla. Každý z nás má občas chuť mlsat, proto je dobré mít nějakou zdravou alternativu a nezapomenout na ni.

Hobby

Ať už je váš koníček jakýkoliv, pište si jej. Jestliže milujete cestování, napište, která místa chcete navštívit a proč. Přidejte i ta, která už jste navštívili, doplňte fotkama a zážitkama. Jestliže rádi čtete, přidejte seznam knih, které určitě musíte přečíst, připište doporučení. Vytvořte si seznam hudby, která vás vždy uklidní a vy se při jejím poslechu cítíte šťastně.

Můžete zde zahrnout i tzv. kreativní terapii. Jsou to velice propracované a členité omalovánky pro dospělé. Pomáhají vyčistit hlavu a zklidnit duši.

 Snímek obrazovky 2021-01-28 v 20.01.48

Je dobré zde mít i místo pro vaše nápady. Jestli to budou tipy na dárky, které nechcete zapomenout, nebo doporučení na nějaké dobré filmy, to už je jedno. Ale zapisujte si vše, co nechcete, aby se vám ztratilo.

Proč?

Nezapomeňte vždy uvádět “Proč?” neboli vaší hlavní motivaci. Když máte tohle sepsané, pomůže vám to znovu sebrat síly a bojovat dál, protože před sebou vidíte ten hlavní smysl vaší tvrdé dřiny.

Především si nezapomeňte zapisovat veškeré vaše úspěchy. Protože právě úspěch je největší motivací k dalším činnostem. Zvýrazněte si i neúspěchy. Zaznamenejte si k nim, proč se vám nepodařilo v daném čase cíl zrealizovat. V plnění můžete dál pokračovat a budete vědět, kde byl problém a čemu se vyhnout.

Sepisujte si své zážitky. Protože pokud se vám bude zdát, že váš život stojí za starou belu, je hezké si připomenout, že v každé tmě je nějaké světlo.

 

Teď už není nic jednoduššího než se zamyslet nad tím, co jsou vaše cíle a zvěčnit je na papíře. Tak hurá do toho a věřím, že najednou i ty nejotravnější úkoly půjdou lépe!

Už jste si splnili svůj sen?

Jsem Lenka a nejsem z podnikatelské rodiny. Nemám vysokou školu a vždy jsem razila přístup „holka, když se chceš někam dostat, uč se od těch nejlepších“. Před 17 lety jsem poprvé překročila komfortní zónu a vrhla se na přímý prodej. Byla to cenná zkušenost, ale už tehdy jsem chtěla mít něco svého...

 

Nyní je rok 2020 a projekt pošli RADOST pomalu začíná vypadat tak, jak jsem si jej představovala na začátku. Projekt s přesahem, osobním rozvojem a vzájemnou inspirací. Chtěla jsem být impulzem. Dát lidem víru v sebe, v jejich jedinečnost. Víru v to, že vše je možné, pokud na sobě začnou pracovat a dokáži vyjít ze své zóny komfortu. Tak, aby když jim bude pak 80 let se na sebe dokázali podívat do zrcadla a upřímně si říci: „prožil jsem svůj život naplno a jsem za to rád.“

 

A tak postupně vznikly motivační dárky. Aby pomáhaly všem, kdo se chtějí rozvíjet, vedly je a dělaly radost. Aby byly tím impulzem, který jim pomůže změnit život. Vyberte si u mě ten svůj impulz. Budu ráda, když mi napíšete, že se pak vaše sny, začaly měnit ve skutečnost.

 

A co mě osobně nabíjí a dělá mi radost? Jsou to zpětné vazby, které mi lidé píšou na produkty nebo samotný projekt. Třeba jako tato, která mi přišla od Martina Tyšera, Díky Lence/PošliRADOST.cz mám radost v ruce každý den. Do svého dřevěného zápisníku, který mi každý den připomíná moje životní poslání, si píšu vše od denních úkolů až po vizi a nápady na rozvoj firmy. Nedám jej z ruky! :)"

 

A komu naposledy jste udělali radost Vy? :-) Nečekejte na vhodnou příležitost. Buďte tou změnou, kterou chcete v životě vidět. Radost je o malých věcech, které můžou mít velký dopad. Třeba upřímný úsměv nebo objetí člověku, který jej v dané chvíli potřebuje.

 

Článek převzat z časopisu PATRIOT, https://www.patriotmagazin.cz/

Mé první setkání s deníkem


Ten den, kdy mi Motivační deník přistál ve schránce, jsem to vůbec nečekala. Přišel jako blesk z čistého nebe. A doslova mi vyrazil dech. Byl čtvrtek a já přijela domů po několikátém neúspěšném pracovním pohovoru v řadě. Cítila jsem se vyčerpaně. Díky krizi, která vládne světem mě potkala výpověď a v první chvíli
jsem za to byla vděčná. Nesnášela jsem svou práci. Přála jsem si zorganizovat život podle sebe. A tak mě vesmír vyslyšel a já se stala nezaměstnanou. Jenže účtenky nepočkají, proto jsem se vrhla do maratonu „prostě si nějakou práci najdi.“ Můj zakořeněný strach nezůstat bez peněz mě šrouboval do jakéhosi vnitřního tlaku. Jenže když se na něco křečovitě upnete, vysává to z vás energii a pak nevidíte, co máte přímo před nosem.


Ve chvíli naprostého zoufalství mi osud poslal Motivační deník. Od první stránky jsem cítila, jak ve mně list po listu probouzí skrytou vnitřní sílu a odhodlání. Zamilovala jsem si tu vůni kůže a papíru. Motivační citáty mne naplnily odhodláním a nadějí. Pak jsem si vyplnila list, za co všechno jsem v životě vděčná a také Život v kostce, který mi nastínil, co vše už jsem prožila a kolik mě toho ještě v životě čeká. Uvědomila jsem si své silné stránky a co musím udělat. Sepsala jsem si úspěchy, na které jsem v životě hrdá a překvapilo mě, kolik jsem už toho vlastně za svůj život zvládla! Neboť vše, čemu posíláš svou energii, to roste.


Zaplavil mě pocit euforického štěstí, že je vlastně všechno tak, jak má být. Že mě vesmír stále má rád a chystá pro mě něco skvělého. Dovolila jsem si uvěřit, že můžu pustit všechny své strachy z budoucnosti. Dovolila jsem si zhluboka se nadechnout a vtáhnout vzduch do posledního kousku plic. Ať je doba, jaká chce, deník mi vrátil sílu uvěřit a nebát se toho, co přijde.


Protože když se člověk odprostí od svých strachů, přijde něco nečekaného a úžasného. I když to teď zrovna nevidíš, protože se na to úpěnlivě soustředíš. Vrátí se tvoje sny a stránku po stránce můžeš opět začít psát svůj příběh. I mě pomohl deník najít víru v sebe sama, cestu zpět ke svým snům. Nosím jej neustále u sebe a každou inspirativní myšlenku do něj zapisuji. Někdy stačí jen pohlédnout do tmy a sledovat, co fascinujícího to přinese do tvého života!

Magda

 

3+1 tip jak být v dnešní době šťastná

Tvým osudem je být šťastnou. Hluboko ve svém srdci víš, že je to pravda. I přes situaci, která tě ve tvém běžném životě obklopuje, cítíš tu touhu a naději. Všechno o co v životě usiluješ, co se snažíš dělat a vlastnit, má jednoho společného jmenovatele, jeden jediný důvod. Za tím vším leží nevyslovené a často i nevědomé přesvědčení, že díky tomu “něčemu” budeš šťastnější. A přesto často máš pocit, že se ti větší a trvalejší štěstí záhadně vyhýbá a neustále uniká.

Mám pro tebe 3 tipy, které ti pomůžou cestu k tvému štěstí nastartovat a uchopit i v této nelehké době.

1. Pozor na to co přijímáš do své mysli

V naší mysli se denně honí tisíce myšlenek, které nejsi schopna ovlivnit. Avšak můžeš kontrolovat, které myšlenky k sobě pustíš a které raději zavrhneš. Dopřej si volbu krásných a pozitivních myšlenek. Protože z myšlenek se stávají slova, ze slov činy, z činů, návyky, z návyku charakter a z charakteru se rodí váš osud. To co se “honí” ve tvé hlavě, určuje, jaký bude tvůj život.

2. Všechno, co prožíváš dnes, je výsledkem rozhodnutí, která jsi učinila v minulosti

Je třeba si uvědomit, že všechno co prožíváš v životě, tvé vnitřní pocity a duševní pochody i vnější události, je výsledkem tvé reakce na předchozí události. Den, kdy změníš své reakce, je dnem, kdy se tvůj život změní k lepšímu! Chceš-li něco jiného, musíš něco jiného také dělat.

3. Obklop se pozitivním prostředím

Měj kolem sebe věci, které tě budou podporovat v cestě za tvým štěstím. Můžou to být obrázky sebe sama v době, kdy jsi se cítila dobře. Inspirativní citáty, podporující myšlenky. Měj tyto věci neustále na očích a každý den si připomínej, že jsi ta úžasná a šťastná žena, pro kterou tu jsi. Jen ty můžeš změnit svou cestu.

A jeden tip navíc ...

Nauč se spojit s tichem ve svém nitru a chápat, že všechno v životě má svůj účel. Udělej radost sobě i ženám, které máš ráda třeba touto sadou  Sebevědomá žena.

Zkus svou radost poslat dál ....více taky na www.posliradost.cz

9 položek celkem